Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Så ska hovrättspresidenten få ordning på ”jättemålen” – går till botten med rättegångsbalken

Nyheter
Publicerad: 2016-04-07 14:14
Hovrättspresidenten Fredrik Wersäll ska lösa problemet med de jättelika brottmålen. Foto: Thomas Oneborg/SvD/TT

De allt större och mer komplicerade brottmålen som rör organiserad brottslighet innebär stora påfrestningar på polis, åklagare och domstolar. Det konstaterar regeringen som nu har gett hovrätts-presidenten Fredrik Wersäll i uppdrag att gå till botten med den svenska brottmålsprocessen så att problemet kan lösas genom ny lagstiftning.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.