Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Så byggde skandinaviska kvinnor sin finansiella förmögenhet



Kvinnan på bilden har inget med artikeln att göra

En färsk rapport visar hur förmögna skandinaviska kvinnor har byggt upp och kontrollerar sin finansiella förmögenhet.

En färsk undersökning från Burenstam & Partners i samarbete med Kantar Sifo Prospera har undersökt hur förmögna skandinaviska kvinnor har byggt upp och kontrollerar sin finansiella förmögenhet. 

Rapporten visar att drygt hälften av de 400 skandinaviska kvinnorna som deltagit i undersökningen svarar att de skapat sin förmögenhet på egen hand.

Självskapad

Men det finns skillnader mellan länderna. 60 procent av de danska kvinnorna svarar att deras förmögenhet är självskapad. Bland de förmögna norska och svenska kvinnorna svarar 43 respektive 55 procent att deras förmögenhet är självskapad. 

Det är flest norska kvinnor som säger att deras förmögenhet har uppstått genom arv och äktenskap. Enligt rapportförfattarna kan detta förklaras av att Norge för över 50 år sedan och på 1970-talet började utvinna olja som snabbt gjorde landet rikt och ökade de norska förmögenheterna. Många av dessa förmögenheter har redan hunnit överföras till nästa generation. 

Tryggheten

De förmögna skandinaviska kvinnorna värdesätter främst den trygghet och möjlighet att kunna leva det liv man önskar, för sig själv och sin familj, som kommer med förmögenheten.  92 procent av de danska kvinnorna i undersökningen framhåller detta, tätt följda av de norska, 84 procent, och svenska, 86 procent, kvinnorna. Enligt rapportförfattarna påverkar förmögenhetens uppkomst svaren i viss utsträckning. 

Rapporten visar även att de svenska kvinnorna i större utsträckning än danska kvinnor ser förmögenheten som ett bevis på framgång eller hårt arbete. Denna uppfattning är generellt störst bland de kvinnor som har skapat förmögenheten på egen hand. 

Möjlighet att skapa nytt

Svenska kvinnor ser i störst utsträckning förmögenheten som en möjlighet till att skapa något nytt, 25 procent. Bland de norska och danska kvinnorna är motsvarande 15 och 12 procent. 

”Att de svenska kvinnorna uppvisar ett intresse för att skapa något nytt kan kopplas till Sverige som entreprenörsnation och tillgången på riskkapital som historiskt varit större i Sverige än grannländerna, och som bidragit till att skapa stora värden genom företag som Spotify, Skype och Klarna”, skriver rapportförfattarna. 

Hållbarhet

Förmögna skandinaviska kvinnor ser hållbarhet som en viktig fråga när de ska investera kapital. 69 procent tycker att det är viktigt eller mycket viktigt att deras investeringar bidrar till ett hållbart samhälle. I Sverige är engagemanget med 75 procent något större än i Norge och Danmark, 69 respektive 62 procent.

Intresset för hållbarhet i investeringar skiljer sig även åt beroende på hur förmögenheten är skapad. Bland skandinaviska kvinnor vars förmögenhet är självskapad ser 66 procent frågan som viktig eller mycket viktig, för dem med en förmögenhet som uppstått genom äktenskap och arv är det 71 och 72 procent. 

Att vara med och finansiera nya företag som skapar arbetstillfällen är viktigt för många förmögna skandinaviska kvinnor. Norska kvinnor visar störst engagemang för detta när de investerar.  51 procent av de norska kvinnorna tycker denna fråga är viktig medan 42 procent av svenskarna och 34 procent av danskarna.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons