Den ryska storbanken Sberbank lämnar europeiska marknader efter pressen från europeiska sanktioner som gör att utflödena av valuta blivit för stora, enligt TT.
Sberbank meddelar på onsdagsmorgonen att banken under rådande omständigheter lämnar den europeiska marknaden efter att ha pressats av de västerländska sanktionerna, och att banken har sett abnorma valutautflöden, och dessutom sett hot mot anställda.
Även om Sberbank inte har omfattats av de europeiska sanktionerna påverkas banken ändå. Banken har undantagits från sanktionerna eftersom Europa har velat hålla vägar öppna för olje- och gasköp som fram till nu finansieras genom banken.
Den österrikisk-baserade filialen av banken kommer nu att inleda ett konkursförfarande efter stora kapitalutflöden, enligt TT. I Kroatien och Slovenien säljs filialerna till lokala banker, enligt europeiska bankövervakningsmyndigheter.