En 49-årig före detta domare från Ryssland gjorde gällande att hon vid ett återvändande riskerar förföljelse på grund av ett falskt åtal om mutbrott väckts gentemot henne. I juli 2006 tvingades hon efter hot från en kollega att säga upp sig från sin tjänst som domare. Två år senare började polisen förfölja hennes samt avlyssna hennes telefon. I november 2008 kallades hon till förhör om mordförsök på sin före detta chef och i maj 2009 publicerades en artikel som angav att hon misstänktes för att medvetet ha utfärdat en oriktig dom samt tagit emot mutor.
Migrationsverket fann att den före detta domaren inte gjort sannolikt att det verkligen var fråga om falskt åtal och beslutade att utvisa henne.
Migrationsdomstolen fann att domaren på grund av sin lagliga yrkesutövning riskerade en orättvis rättegång och ett orättfärdigt fängelsestraff. Hon hade smutskastats och kränkts genom publiceringen av osanna uppgifter samt att hennes möjligheter att fortsätta sin yrkesbana avsevärt försvårats.
Migrationsdomstolen fann att den före detta domaren skulle betraktas som skyddsbehövande i övrigt och beviljade henne därför permanent uppehållstillstånd.
Migrationsöverdomstolen hänvisar till MIG 2009:36 vari domstolen funnit att akademiker, läkare och musiker inte utgjorde sådana samhällsgrupper som avses i 4 kap. 1 § utlänningslagen. Domstolen gör nu samma bedömning i fråga om domare varför kvinnan inte är att betrakta som flykting.
Migrationsöverdomstolen konstaterar därefter att domaren inte givit in någon bevisning om att åtal väckts mot henne eller att hon skulle vara efterlyst. Migrationsöverdomstolen, som förklarar att den varken kan eller ska ta ställning till om brottsmisstankarna är välgrundade eller inte, anser att domaren inte gjort sannolikt att hon vid ett återvändande till Ryssland skulle riskera en orättvis rättegång eller ett orättvist frihetsberövande.
Inte heller den omständigheten att hon tvingats att säga upp sig eller varit föremål för spaning innebär att hon gjort sitt skyddsbehov sannolikt. Migrationsöverdomstolen bifaller därför Migrationsverkets överklagande och fastställer verkets beslut.