Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Robotrådgivningen kommer mer än fördubblas till 2027



Den globala marknaden för fond- och kapitalförvaltare kommer ta rejäl fart under de närmaste åren. Det framkommer i PwC:s rapport Global Asset and Wealth Management Survey.
Kapitalförvaltare måste dock anpassa sig till en ny verklighet där robotrådgivningen kommer att mer än fördubblas till 2027.

Det globala förvaltade kapitalet har minskat med närmare tio procent sedan den senaste toppen 2021, vilket är den största minskningen på ett decennium. Nu väntas dock en mer gynnsam utveckling för branschen. Det framkommer i PwC:s rapport Global Asset and Wealth Management Survey, med svar från 250 globala kapitalförvaltare och 250 institutionella investerare.

Fram till och med 2027 spår PwC en årlig tillväxttakt med i genomsnitt fem procent, vilket innebär att förvaltat kapital kommer att omfatta ett belopp på drygt 147 000 miljarder dollar. I dagsläget är motsvarande siffra cirka 115 000 miljarder dollar. 

– Det finns en del utmaningar för branschen, men också stora möjligheter. Det gäller att anpassa sig till förändrade förutsättningar. De företag som fokuserar på ny teknologi som AI och blockchain och arbetar med kundupplevelsen, kommer att vara väl positionerade för tillväxt, menar Daniel Algotsson som är branschansvarig för Asset & Wealth Management inom PwC Sverige.

Konsolideringar i branschen

Enligt PwC sker nu strukturförändringar i branschen. År 2027 väntas de tio största kapitalförvaltarna globalt stå för närmare 50 procent av det förvaltade kapitalet i världen. Det här motsvarar en ökning på cirka 20 procent i förhållande till andelen idag.

– Det här är en utveckling som drivs av kostnadspress och enorma stordriftsfördelar. Som ett resultat av detta anger 73 procent av kapitalförvaltarna att de överväger strategiska förvärv eller samgåenden med andra förvaltare i närtid. Ofta handlar det om att få tillgång till nya kundsegment, ta ytterligare marknadsandelar och hantera risker, berättar Daniel Algotsson.

Robotrådgivningen tar allt större plats

Undersökningen visar även att 90 procent av kapitalförvaltarna redan använder så kallad disruptiv teknologi såsom AI och blockchain. Robotrådgivningen kommer också att mer än fördubblas till 2027, och då omfatta 5 900 miljarder dollar.

– Vi ser just nu enorma utmaningar för fond- och kapitalförvaltningsbranschen mot bakgrunden av den ekonomiska och geopolitiska situationen med en hög inflation, stigande räntor och volatila marknadsförhållanden. Kapitalförvaltare måste anpassa sig till en ny verklighet. Vinnarna är de som ställer om och använder ny teknologi, hittar vägar till nya och befintliga kunder, samt levererar bra kundupplevelser med hög avkastning, avslutar Daniel Algotsson.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons