Kvinnan uppger att hon flytt från Etiopien på grund av att hon varit eftersökt av sin egen familj. Hon säger sig sakna flyktalternativ i landet och uppger att det föreligger risk för allvarlig risk för övergrepp om hon återvänder. Det område hon kommer från är traditionellt och tillåter både tvångsgifte och könsstympning.
Migrationsverket motsätter sig ändring av beslutet på grund av trovärdighetsbrister. Kvinnan saknar id-handlingar, och har för övrigt inte könsstympats när hon var yngre trots att hon kommer från en konservativ familj.
Migrationsdomstolen finner däremot att avsaknaden av id-dokument med hänsyn till hennes unga ålder inte ska tillmätas någon avgörande betydelse. Kvinnan anses ha lämnat en sammanhängande berättelse utan motstridiga uppgifter. Det konstateras också att könsstympning är förbjudet enligt lag i Etiopien, men att det enligt olika rapporter trots det förekommer i hög utsträckning. Migrationsdomstolen finner att könsstympning och tvångsgifte praktiseras och tillåts i praktiken i området och att det därmed inte går att utgå från att kvinnan kan påräkna skydd av myndigheterna för att undgå detta.
Risk för könsstympning skäl för uppehållstillstånd
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Polismyndigheten söker chef för Rättsavdelningen
Polismyndigheten
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Revisorsinspektionen söker chefsjurist/avdelningschef
Revisorsinspektionen
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk