Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Riksrevisionen granskar statens insatser för att motverka tågförseningar



Genrebild Foto: Gorm Kallestad / NTT

5 miljarder kronor. Så höga är samhällets kostnader för tågförseningar per år. Riksrevisionen granskar statens system som innebär att den aktör som orsakar tågförseningar ska betala för kostnaderna som det orsakar.

För att motverka förseningar har staten infört två olika system för avgifter och ersättningar, som förenklat innebär att den aktör som orsakar förseningar får betala för kostnader som detta orsakar. Riksrevisionen granskar nu om de systemen fungerar effektivt.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Johan Sundberg
Johan Sundberg Advokat och partner vid edpLaw
Rätten att bli glömd – blev det succé? När dataskyddsförordningen, GDPR, började tillämpas slogs det på stora trumman i media om rätten till radering. Den framhålls fortfarande som en stark och central rättighet för den registrerade – exempelvis när uppgifterna inte längre behövs, när samtycke återkallas, när invändning sker eller när behandlingen är olaglig. Men har den förväntade succén realiserats? Johan Sundberg, Fredrik Eråker och Johan Thörn redogör för bestämmelsen och de omfattande undantag som finns – med avstamp i en aktuell undersökning.  
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Omfattar Trafikverkets verksamhetsstyrning

Granskningen ska svara på om systemen med kvalitetsavgifter och regressrätt effektivt bidrar till att minska tågförseningar. Granskningen omfattar Trafikverkets verksamhetsstyrning med kvalitetsavgifter och regressrätter, samt regeringens styrning på området.

– Utifrån ett samhällsekonomiskt perspektiv är det oerhört viktigt att järnvägen är ett tillförlitligt transportslag. Det kan också spela roll för möjligheterna att nå olika miljömål, säger riksrevisor Helena Lindberg.

5 miljarder kronor

Trafikverket uppskattade 2014 att samhällets årliga kostnader för tågförseningar uppgår till cirka 5 miljarder kronor.

Enligt Trafikverkets statistik orsakas nästan hälften (45 procent) av all förseningstid av brister hos järnvägsföretagen, till exempel fordonsfel och personalbrist. Ungefär en fjärdedel av förseningstiden (27 procent) bedöms bero på bristande drift och underhåll samt brister i Trafikverkets driftledning. Övriga förseningar är så kallade följdförseningar samt förseningar orsakade av externa faktorer, som olyckor och tillbud.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons