Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Riksrevisionen granskar kontroll av subventionerad anställning



Riksrevisionen förbereder en granskning av kontrollen av subventionerade anställningar.

Riksrevisionen avser att granska regeringens och Arbetsförmedlingens arbete för att säkerställa korrekta utbetalningar och goda arbetsvillkor i subventionerade anställningar.

Riksrevisionen noterar att utgifterna för olika former av lönesubventioner till arbetsgivare, såsom lönebidrag och nystartsjobb, uppgår årligen till omkring 20 miljarder kronor.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Johan Sundberg Advokat och partner vid edpLaw

Får koncernbolag anlitas för att tillhandahålla visselblåsarfunktion?

Ett vanligt upplägg för privata verksamhetsutövare är att låta moderbolaget hantera samtliga rapporteringskanaler i koncernen. Men är det tillåtet? Inte enligt färska inspektionsmeddelanden från Arbetsmiljöverket – där räknas koncernbolag inte som en sådan extern part som anges i visselblåsardirektivet. Men är kravet egentligen för långtgående? Johan Thörn, Johan Sundberg och Fredrik Eråker analyserar visselblåsarlagens regler om interna rapporteringskanaler och ger sin syn på saken, med avstamp i pågående tillsyn.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen

”Tidigare studier har visat på en relativt hög nivå av felaktiga utbetalningar. Det förekommer också uppgifter om att personer med subventionerade anställningar har dåliga arbetsvillkor”, skriver Riksrevisionen och pekar på att Arbetsförmedlingens reformering, med ökad digitalisering och färre lokala kontor, kan påverka hur kontrollen kan genomföras, vilket är anledningen till granskningen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons