Riksrevisionen har granskat om statens insatser bidrar till en bra och trygg arbetsmiljö utan kränkningar. Ett stort antal elever är utsatta för kränkningar i skolan varje dag och det är ett samhällsproblem som måste motverkas, skriver Riksrevisionen.
En elev som är utsatt för mobbing kan anmäla detta till Skolinspektionen, Barn- och elevombudet eller Diskrimineringsombudsmannen om skolan inte har gjort tillräckligt för att stoppa kränkningarna.
Mobbing kan förekomma i form av kränkande behandling eller trakasserier. Kränkande behandling är enligt skollagen ett uppträdande som kränker en elevs värdighet och som inte har ett samband med diskrimineringsgrunderna.
Om kränkningarna har koppling till diskrimineringsgrunderna, kön, könsöverskridande identitet och uttryck, sexuell läggning, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionshinder eller ålder, definieras det som trakasserier.
Men Riksrevisionens granskning visar att en elev som har blivit trakasserad enligt diskrimineringslagen inte har samma möjlighet att få upprättelse som en elev som har blivit kränkt enligt skollagen. Att eleverna inte behandlas lika av myndigheterna beror bland annat på att de två lagarna inte stämmer överens med varandra.
Dessutom har Skolinspektionen större möjligheter att ställa krav på skolan genom sanktioner så att den utsatta elevens situation förbättras. Elever som utsätts för kränkande behandling har också större chans till ekonomisk ersättning än elever som utsätts för trakasserier.
– En mobbad elev ska få samma hjälp och stöd oavsett om eleven har blivit utsatt för kränkande behandling eller trakasserier. För att hindra att utsatta elever kommer i kläm bör regeringen följa upp hur systemet fungerar och se till att eleverna behandlas lika, säger riksrevisor Jan Landahl.
Granskningen visar också att myndigheternas stöd till huvudmän och skolor behöver riktas till dem som har ett extra stort behov. För de elever som går i skolor där det finns mycket lite kunskap om krav och arbetsmetoder för att förebygga kränkningar är det särskilt viktigt att statens insatser når fram, menar Riksrevisionen.
Slutsatsen är därför att regeringen bör ge Skolverket i uppdrag att rikta stödet till de skolor som behöver det mest.
Foto: TT