Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Riksdagen kör över regeringen – vill införa lag mot farlig mobilanvändning i trafiken



Majoriteten i riksdagen går emot regeringen och vill förbjuda användning av mobiltelefoner vid bilkörning – i varje fall om denna ”kraftigt försämrar uppmärksamheten”. 

 

Oppositionspartierna anser att det behövs lagstiftning som förbjuder användning av mobiler och annan kommunikationsteknik som tar betydande uppmärksamhet från bilkörningen och därmed hotar trafiksäkerheten. Detta framförs nu i ett så kallat tillkännagivande till regeringen.

Regeringen har redan i en skrivelse till riksdagen redovisat vad man tänker göra för att få en mer trafiksäker användning av mobiltelefoner vid bilkörning. Detta som ett svar på ett tidigare tillkännagivande.

Regeringen vill inte lagstifta om ett förbud mot användning av mobiler eller motsvarande vid bilkörning. I stället vill regeringen göra en översyn av kraven i trafikförordningen.

Riksdagen menar dock att det är rimligt att införa ett förbud. Samtidigt understryker riksdagen att en lagstiftning måste utformas på ett sätt som stimulerar teknikutveckling och är teknikdrivande.

Riksdagen delar regeringens syn på att bilförarna måste bli mer medvetna om hur mobiltelefonerande under körning försämrar körförmågan. Riksdagen påpekar därför att det är viktigt att de ansvariga myndigheterna redan inom kort börjar arbeta med att tydligt upplysa om riskerna för trafiksäkerheten.

Ställningstagandet gjordes med anledning av motioner från Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet.

 

Foto: Tor RichardsenScanpix


Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons