”Resningsärenden hör inte hemma i HD” – seminarium om resningsinstitut i riksdagen

Igår var det filmvisning i riksdagen. Det var riks-dagsledamöterna Caroline Szyber (KD) och Finn Bengtsson (M) som visade en film om män som dömts oskyldiga för sexualbrott. Bakom filmen står journalisten och författaren Therese Juel och musikproducenten Billy Butt som båda är en-gagerade i frågan om ett så kallat resningsinstitut.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.