Ett norrländskt par har rätt till ersättning för ett försenat flyg – som orsakats av att Pakistanskt luftrum var stängt.
Enligt tingsrätten hade luftrummet nämligen varit stängt i en dryg månad vid den aktuella tidpunkten och det kunde därför ”knappast” röra sig om en extraordinär omständighet, sedd utifrån bolagets perspektiv.
Det norrländska paret skulle flyga hem från Thailand i april 2019. När de landade i Luleå var de 4 timmar och 16 minuter försenade – och krävde därför ersättning med 600 kronor var samt för sina rättegångskostnader av flygbolaget TUI.
Förseningen hade orsakats av att piloterna tvingats till en längre rutt än planerat då luftrummet över Pakistan var avstängt till följd av en militär konflikt mellan Pakistan och Indien. Luftrummet stängdes redan den 27 februari och pågick fram till den 15 juli samma år.
Pakistanskt luftrum stängt
TUI bestred ersättningsanspråket och anförde att stängningen skedde succesivt samt att besluten om förlängning meddelades dag för dag varför bolaget inte på förhand kunde veta när det skulle vara öppet respektive stängt. Det stängda luftrummet medförde att såväl denna flygning som de tidigare flygningarna med samma flygplan var tvungna att undvika överflygning av det pakistanska luftrummet och istället flyga en längre och mer tidskrävande flygning.
Enligt bolaget hade ingen försening skett om luftrummet hade varit öppet och det tedde, enligt bolaget, ”svårt att föreställa sig vilka åtgärder flygbolaget hade kunnat vidta för att undvika en längre flygväg”. De ansåg sig ha vidtagit alla rimliga åtgärder och den thailändska myndigheten som ansvarade för flygplatsen där tillät endast vändande chartertrafik – vilket innebar att det inte fanns tid för att hyra in ett ersättningsflyg. Besättningen saknade också laglig tillåtelse att arbeta under en tur-returresa mellan Sverige och Thailand.
TUI pekade på att det fanns flera förhållanden som begränsade utbudet på ersättningsflyg och konstaterade att flygväg över Kina inte varit aktuellt då det skulle inneburit flygning över mycket höga bergsmassor – som varit mer riskfylld jämfört med den ordinarie rutten. Därför valde man att flyga söder om Pakistan och därefter västerut och hade inga möjligheter att med kort framförhållning förändra de ordinarie landnings- och avgångstiderna.
Storpolitiska händelser relativt förutsägbara
Luleå tingsrätt slog fast att TUI inte lyckats bevisa att förseningen berott på extraordinära omständigheter och pekade på att luftrummet varit stängt i över en månad vid tiden för den aktuella flygningen. TUI borde därför ha känt till att det inte gick att korsa Pakistan – och skulle ha planerat för detta. Omständigheten att beslutet om avstängning förlängdes allt eftersom – dag för dag – ansågs inte ha utgjort ett skäl för att i planeringen utgå från att det skulle kunna gå att flyga över Pakistan den aktuella dagen.
”Avstängningen var föranledd av storpolitiska händelser och sådana händelser tenderar att vara relativt förutsägbara, i vart fall i det kortare tidsperspektivet (vecka för vecka). Att det kunde ske förlängningar av avstängningsbeslutet bör alltså ha varit något flygbolaget hade att räkna med en eller ett par veckor i förväg. Faktum att luftrummet över Pakistan var avstängd dagen för flygningen – och dagarna innan – kan således knappast kallas för en extraordinär omständighet, sedd utifrån bolagets perspektiv”, skrev tingsrätten i sin dom.
Paret hade alltså rätt till ersättning enligt sina yrkanden och skulle också ersättas för sina ombudskostnader.
TUI överklagade domen till hovrätten – men har nu återkallat sitt överklagande, och tingsrättens dom står därmed fast.