Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Registrerade romer kan få skadestånd – ”utsatts för ett antal fel i personuppgiftsbehandlingen”



Ansvariga vid SIN för utredningen av polisens register. Från vänster: Fredrik Hugo

 

I november förra året slog Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, SIN, fast att Skånepolisens register över närmare 5 000 personer, merparten romer, var olaglig på flera punkter. Bland annat hade små barn registrerats och man hade inte noterat vilka som var misstänkta för brott och inte, uppger Sveriges Radio.

Av de 5 000 personer som fanns i registret har cirka 400 bett nämnden att kontrollera om de blivit olagligt registrerade eller inte.

– Är man i registret så har man utsatts för ett antal fel i personuppgiftsbehandlingen och då kommer vi att lämna över till JK, säger Patrik Skogh, enhetschef vid Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, SIN, till SVT.

Efter en första granskning lämnar nämnden nu över ett 60-tal ärenden till JK för skadeståndsprövning.

Nämnden har fortfarande drygt 400 ärenden att gå igenom. Enligt Thomas Hedstrand, handläggare på JK, väntar man in alla ärenden från SIN för att göra en samlad bedömning.

– Sedan får vi ta ställning till om det behövs ytterligare utredning, om polisen kanske ska yttra sig igen till exempel, säger han till SVT. 

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons