Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Region förlikas med DO – i fallet om påstådd ”kulturell svimning”



Ambulanspersonalen diskriminerade en man som drabbats av hjärnblödning och bedömde honom delvis utifrån sin etniska etnicitet, det konstaterade Göteborgs tingsrätt och slog fast att regionen skulle betala 80 000 kronor till mannens dödsbo.
Domen överklagades av DO som ville se en högre diskrimineringsersättning, men nu står det klart att regionen gått med på en förlikning och kommer att betala hela det yrkade beloppet på 300 000 kronor.
Det innebär också att DO drar tillbaka sitt överklagande, meddelar myndigheten i ett pressmeddelande.

Det var i maj förra året som Göteborgs tingsrätt dömde Västra Götalandsregionen för diskriminering av en patient som fått en hjärnblödning. Bakgrunden var att ambulanspersonal vägt in patientens etnicitet vid vården av denne. 

Av ambulanspersonalens journalanteckningar framgick att dessa misstänkt att mannen spelat medvetslös och att det kunde handla om en ”kulturell svimning”. Mot bakgrund av dessa anteckningar ansåg tingsrätten att mannen delvis blivit bedömd utifrån sin etniska tillhörighet.  
Regionen dömdes därför att betala diskrimineringsersättning till mannens dödsbo med 80 000 kronor, samt 30 000 kronor till mannens sambo som tingsrätten också ansåg hade diskriminerats.

Förlikas

Diskrimineringsombudsmannen överklagade senare domen till hovrätten och yrkade att att Västra Götalandsregionen skulle betala 300 000 kronor i diskrimineringsersättning till mannens dödsbo.

Nu står det klart att parterna nått en förlikning och att regionen kommer att betala hela summan på 300 000 kronor. Av förlikningsavtalet framgår också att tingsrättens dom – där det konstaterades att mannen diskriminerades när han sökte vård – i övrigt gäller utan ändringar.

Regionens chefsjurist, Lina Kolsmyr, säger till DN att förlikningen innebär att man godtar tingsrättens dom. Hon poängterar samtidigt att den inte slår fast att diskrimineringen lett till skador som annars kunnat undvikas.

– Den säger att det skett en diskriminering, men den säger också att det inte är fastslaget att den diskrimineringen ledde tills skador som hade kunnat undvikas.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons