I höstbudgeten går regeringen fram med ett förslag om att färre småföretag ska behöva redovisa moms genom att höja omsättningsgränsen för mervärdesskatt från 80 000 kronor till 120 000 kronor.
Regeringen vill förbättra villkoren för de allra minsta företagen i Sverige. Regeringen föreslår därför en höjning av omsättningsgränsen för undantag från mervärdesskatt. Regeringen föreslår att den nuvarande gränsen på 80 000 kronor höjs till 120 000 kronor per kalenderår.
– Det ska vara enkelt att starta och driva företag i Sverige – regelbördan och de administrativa kostnaderna för företag behöver därför minska. Nu går vi fram med ett förslag för de allra minsta företagen som innebär att färre småföretag ska behöva redovisa moms. Så gör vi det lättare för fler företag att starta och växa i Sverige, säger finansminister Elisabeth Svantesson.
Ska sänka trösklarna för att starta företag
”En höjning av omsättningsgränsen innebär en förenkling för de företag som väljer att tillämpa undantaget, då de inte längre behöver ta ut och redovisa mervärdesskatt på sin försäljning. En högre omsättningsgräns kan också sänka trösklarna för att starta företag”, skriver Regeringen i pressmeddelandet.
Detta ska även minska den administrativa bördan för Skatteverket, som inte behöver hantera deklarationer och betalningar från de minsta företagen.
Förslaget kommer att aviseras i budgetpropositionen för 2024 och föreslås träda i kraft den 1 januari 2025. Kostnaden för förslaget bedöms vara omkring 210 miljoner kronor per år från 2025.