Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Regeringen vill utvidga straffansvaret för egenmäktighet med barn




Idag ser straffansvaret för egenmäktighet med barn olika ut beroende på om gärningsmannen är vårdnadshavare för barnet eller inte.

Om någon som inte har del i vårdnaden olovligen för bort eller undanhåller ett barn från dess vårdnadshavare döms han eller hon för egenmäktighet med barn. Har gärningsmannen själv del i vårdnaden är ansvaret begränsat till olovliga bortföranden.

– Den begränsning av straffansvaret som finns idag är inte motiverad och vi föreslår därför att ansvaret utvidgas, säger justitieminister Beatrice Ask i ett pressmeddelande.

– Ändringen innebär att situationer där en vårdnadshavare håller kvar ett barn så att det är oåtkomligt för den andra vårdnadshavaren, till exempel efter en planerad utlandsvistelse eller en umgängesperiod, också kan utgöra egenmäktighet med barn, fortsätter hon.

Lagändringen föreslås träda i kraft den 1 juli 2014.

 

Foto: TT

 

 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons