Syftet med ett tonnageskattesystem är att svenska rederier i internationell trafik ska få samma konkurrensvillkor som andra europeiska rederier. Enligt regeringen kommer detta leda till fler jobb:
– Jag är glad över att vi kommer att få detta på plats och ser fram emot att få se fler och fler svenskflaggade fartyg. Vi vet att detta har stor betydelse för jobben och är ett steg på vägen mot att nå EU:s lägsta arbetslöshet år 2020, säger infrastrukturminister Anna Johansson.
Enligt förslaget kommer tonnageskattesystemet att finansieras till hälften genom anslagen till infrastrukturen. Den andra hälften finansieras genom sjöfartsnäringen.
”Det kommer att ske dels genom att sjöfartsstödet justeras, dels genom att de ackumulerade överavskrivningar rederierna har när de går in i systemet räntebeläggs”, skriver regeringen.
Tonnageskatten är ett statligt stöd som måste godkännas av EU-kommissionen. De nya bestämmelserna kommer därför inte att börja förrän efter den 1 juli 2016.
Foto: Claudio Bresciani/TT