Regeringen vill införa ett särskilt barnfridsbrott som gör det straffbart att utsätta barn för att bevittna brott i en nära relation, det meddelade justitieminister Morgan Johansson (S) under en presskonferens på onsdagsmorgonen.
Enligt förslaget ska den som utsätter barn för att bevittna brott kunna dömas till upp till två års fängelse. Är brottet att anse som grovt ska däremot kunna utdömas fängelse i upp till fyra år.
– Alltför många barn tvingas att växa upp med att se eller höra en förälder slå eller hota den andre föräldern. Det är inte acceptabelt och ett problem som vi måste göra något åt, säger justitie- och migrationsministern Morgan Johansson (S) i ett pressmeddelande.
I förslaget ingår också införandet av en särskild straffskala vid ringa brott, samt att det ska införas en rätt till särskild brottsskadeersättning för barn som bevittnar brott ersätts med en rätt till skadestånd. Dessa lagändringar föreslås träda i kraft den 1 juli i år.