– Tonnagebeskattning är efterlängtat av näringslivet och jag ser fram emot att få se fler svenskflaggade fartyg, säger finansminister Magdalena Andersson (S).
Svensk rederinäring har i många år minskat sin anknytning till Sverige och utflaggningen har skett till låglöneländer och länder som Finland och Estland – bland annat fartyg i vanlig färjetrafik i Östersjön.
I Västsverige har ett antal rederier flaggat ut sina fartyg till Färöarna.
Regeringen vill få tillbaka rederierna till Sverige och pekar bland annat på att svenskflaggade fartyg har betydelse för svenska sjömäns möjligheter att få arbete, för tillgången till praktikplatser för sjöfartsstudenter och för kompetensen inom sjöfartsklustret.
Schablonskatt istället för vinstskatt
För rederierna innebär tonnageskatt att skatt på vinsten ersätts med en schablonskatt på fartygens lastförmåga.
Rederiet måste ha sin ”strategiska och ekonomiska” ledning i Sverige och en viss andel av fartygen i företagets flotta måste vara svenskregistrerade.
Tonnagebeskattning är frivillig och rederierna kan ansöka om att deras rederiverksamhet ska tonnagebeskattas i stället för att beskattas konventionellt. Rederiet kan som huvudregel lämna systemet efter tidigast tio beskattningsår.
Frågan om tonnagebeskattning var aktuell på allvar redan 2004 då en skatteutredning tillsattes av den dåvarande socialdemokratiska regeringen men den ledde inte till något nytt.
Frågan uppmärksammades igen 2008 och en ny utredning tillsattes 2013 som nu lett fram till det akteulla lagförslag.
Skatteverket säger nej
Skatteverket och Förvaltningsrätten i Uppsala har avstyrkt tonnageskatten. De anser att det leder till ”svåra gränsdragningar” och även uppmuntrar rederier till att redovisar vinster i den verksamhet som tonnagebeskattas och förluster i den verksamhet som beskattas konventionellt.
Flera remissinstanser framhåller också faran med att öppna upp för liknande ”särlösningar” även i andra branscher.
Regeringen medger i propositionen att ett system med tonnagebeskattning ”ger företag incitament att maximera vinsten i verksamhet som tonnagebeskattas och minimera resultatet i verksamhet som beskattas konventionellt”. Regeringen vill därför även införa regler som bland annat ”förhindrar att tillgångar förs över till ett pris som understiger marknadsvärdet från verksamhet som beskattas konventionellt till verksamhet som tonnagebeskattas”.
Eftersom införandet av ett tonnageskattesystem är ett statligt stöd måste det även godkännas av EU-kommissionen innan det kan träda i kraft.
Systemet finns redan i flera andra europeiska länder.