Hoppa till innehåll
Nyheter

Regeringen: EBM ska öka sin utrednings- och lagföringstakt



Justitieminister Gunnar Strömmer (M) Foto: Christine Olsson / TT

Regeringen ger EBM, Polisen och Åklagarmyndigheten i uppdrag att stärka sin samlade förmåga att bekämpa ekonomisk brottslighet.
I uppdraget ingår att EBM ska öka sin utrednings- och lagföringstakt.
– Hinder mot samverkan måste rivas, tempot i processerna måste upp och lagföringen måste öka, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.

För någon vecka sedan presenterade Stefan Strömberg sin utredning som haft i uppdrag att göra en översyn av Ekobrotts­myndig­hetens förutsätt­ningar att bekämpa den ekono­miska brotts­ligheten. 

Strömberg föreslog att Ekobrottsmyndigheten skulle avvecklas – men regeringen meddelade kvickt att detta inte var aktuellt.

Samtidigt konstaterar regeringen att myndigheten ”i dagsläget inte räcker till för att hantera den ekonomiska brottsligheten”. Därför ska myndighetens verksamhet ses över genom åtgärder i tre steg.

”Full fart framåt som gäller”

De två första åtgärderna är nu beslutade:

Delar av Strömbergs utredning har skickats ut på remiss och regeringen har beslutat om ett gemensamt uppdrag till EBM, Polisen och Åklagarmyndigheten.

Regeringen vill att myndigheternas strategiska och operativa samarbete mot ekonomisk brottslighet ska stärkas. De får också i uppdrag att vidta åtgärder och föreslå förordningsändringar som, utifrån befintliga myndighetsstrukturer, stärker Ekobrottsmyndighetens kapacitet och myndigheternas gemensamma arbete mot ekonomisk brottslighet.

Ekobrottsmyndigheten ska också öka sin utrednings- och lagföringstakt.

Slutligen får myndigheterna i uppdrag att ”analysera och lämna förslag på vilka eventuella större förändringar av Ekobrottsmyndigheten som kan vidtas på längre sikt”.

– Den ekonomiska brottsligheten har ändrats i grunden sedan Ekobrottsmyndigheten inrättades för drygt 25 år sedan. Det ställer andra krav på varje aktör, inte minst Ekobrottsmyndigheten. Samspelet mellan de aktuella myndigheterna måste bli effektivare. Hinder mot samverkan måste rivas, tempot i processerna måste upp och lagföringen måste öka. Det här uppdraget har just den riktningen. Att strypa den kriminella ekonomin är helt avgörande för att slå undan benen för den organiserade brottsligheten. Och regeringens linje är glasklar: Det är full fart framåt som gäller, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons