En man dömdes i tingsrätten till fängelse i fem år och sex månader för två rån samt ringa narkotikabrott. Ett av rånen utfördes tillsammans med en annan man som dömdes till tre års fängelse.
Tingsrätten ansåg, trots att de båda männen enligt sina asylansökningar var 16 respektive 17 år när brotten begicks, att deras egentliga ålder var högre än 21 år. Bland annat på grund av deras utseende.
Efter överklagan konstaterar hovrätten att man delar tingsrättens bedömning avseende rubriceringen av gärningarna. Hovrätten finner dock att straffvärdet för dem är lägre, bland annat då händelseförloppen vid rånen varit kortvariga.
Rätten konstaterar också att de medicinska undersökningarna inte ger svar på frågan om männens ålder och att detta inte heller går att bedöma utifrån utseende eller beteende.
Det är dock, enligt hovrätten, uppenbart att de båda är äldre än 18 år.
Domstolen utgår därför från att männen är 18 år gamla och ändrar nu tingsrättens dom så att fängelsestraffens längd bestäms till ett år och nio månader för dubbelrånaren respektive ett år för kumpanen.
Foto: Scanpix