Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

RÅ: ”Rimligt och relevant” att maskerad polis stormade bostäder



Situationen var hektisk när polis och åklagare hösten 2010, efter uppgifter från ett vittne, trodde att Nordstan i Göteborg skulle bombas.

De män som blev skäligen misstänkta för att planera terrorattentatet greps och anhölls under dramatiska former. På morgonen den 31 oktober 2010 sparkade beväpnad och maskerad polis in dörrarna och stormade bostäderna till de misstänktas familjer.

Det visade sig senare att männen som anhållits var helt oskyldiga till anklagelserna och åklagare och polis fick då kritik för sitt agerande.

En förundersökning kring polisens agerande i fallet lades ner efter att ha prövats av högre åklagare. Ingen enskild polis kunde lastas för bristerna, menade man.

Nu har RÅ på uppmaning av JO granskat åklagarens handläggning. RÅ finner, enligt P4 Göteborg, att det var oklart om det var säkerhetspolisen eller polisen i Västra Götaland som hade ansvaret, vilket skapade problem.

RÅ menar också att åklagaren kontaktades sent av polisen och att situationen blev mycket hektisk eftersom det befarade bombdådet var nära förestående.

Slutsatsen från RÅ är att åklagaren har haft stöd i rättegångsbalken för besluten om tvångsåtgärder. Åtgärderna bedöms ha varit ”såväl proportionerliga som rimliga och relevanta”.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons