Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

RÅ överklagar dom om grovt barnsexbrott till HD



Petra Lundh, riksåklagare Foto: Janerik Henriksson / TT

Riksåklagaren överklagar en fällande dom där en man dömts till 7,5 års fängelse för en rad sexualbrott mot barn.
RÅ vill att mannen ska dömas för tre fall av grova barnvåldtäkter och dessutom dömas för samtliga brottstyper han åtalats för.

För en knapp månad sedan dömde Svea hovrätt en man till 7 år och 6 månaders fängelse för bland annat flera fall av våldtäkt mot barn, grovt sexuellt övergrepp mot barn, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering, och grovt barnpornografibrott. Vid samtliga tillfällen hade mannen förmått flickor i åldrarna 10-17 år att ta bilder och filmer av sig själva med sexuellt innehåll och sedan skicka dessa till honom.

I tre fall där mannen åtalades för grov våldtäkt mot barn mot två olika flickor i 13-årsåldern dömde såväl tingsrätten som hovrätten honom för brott av normalgraden, bland annat för att mannen inte haft fysisk kontakt med flickorna. Det anser Riksåklagaren vara fel – och överklagar därför dessa gärningar och yrkar att Högsta domstolen istället ska döma honom för grova våldtäkter mot barn. Enligt ett pressmeddelande från RÅ vill hon få ett uttalande från HD om under vilka omständigheter som våldtäkt mot barn på distans ska bedömas som grovt brott.

– Det har varit fråga om utdragna och smärtsamma händelser som föregåtts av hot och de har varit ett led i upprepade övergrepp mot flickorna. Det finns heller inget i lagtexten eller i praxis som säger att det ska krävas fysisk kontakt för att våldtäkt mot barn ska bedömas som grov, säger Petra Lundh i ett pressmeddelande.

Vill att mannen ska dömas för fler brott

Riksåklagarens överklagande omfattar också tre åtalspunkter rörande grovt utnyttjande av barn för sexuell posering. Ingen av domstolarna dömde nämligen mannen för detta brott. I två av fallen ansågs våldtäkt mot barn vara så pass näraliggande att det kunde anses vara dubbelbestraffning att döma honom även för detta brott – och i ett av fallen dömdes han istället för sexuellt övergrepp mot barn som domstolarna ansåg skulle ges företräde.

RÅ är dock av en annan åsikt och anser att de olika brotten fyller olika syften. Hon vill därför att mannen ska dömas för samtliga brott – i konkurrens.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons