Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

RÅ går till HD för att få skärpta straff för barnporr – ”tre års fängelse borde vara fem år”



Riksåklagaren Anders Perklev

 

Fallet handlar om en man som har dömts för grovt barnpornografibrott genom innehav och spridning av cirka en halv miljon bilder och 1 600 filmer – varav cirka 20 000 bilder och 408 filmer innehåller grovt material, bland annat bilder av verkliga övergrepp på mycket små barn.

Hovrätten dömde mannen till tre års fängelse.

Riksåklagaren vill nu att Högsta domstolen ska skärpa straffet.

Straffskalan för grovt barnpornografibrott är fängelse i lägst sex månader och högst sex år och enligt riksåklagaren är straffvärdet i detta fall fängelse i minst fem år.

Riksåklagaren skriver:

”Anmälningar och åtal för barnpornografibrott har ökat markant de senaste fyra åren. Vid en genomgång av olika hovrättsdomar från senare tid kan konstateras att straffvärdebedömningarna i likartade fall skiljer sig åt. Högsta domstolen har inte prövat något mål som gäller straffmätningen för grovt barnpornografibrott sedan straffskalan höjdes år 2005.”

Enligt riksåklagaren är det av vikt för ledning av rättstillämpningen att Högsta domstolen prövar när och under vilka omständigheter den översta delen av straffskalan kan tillämpas.

 

 

Foto: Erik Mårtensson/TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons