Polis dömd för rattfylla och smitning – får behålla jobbet

Knappt fyra timmar efter bilolyckan visade polismannens urinprov en alkoholkoncentration på 2,75 promille. Att det gått så lång tid mellan körningen och provet, samt det faktum att mannen haft tillgång till alkohol där han befann sig, gör dock att det inte går att utesluta så kallad eftersupning. Det konstaterar tingsrätten och dömer mannen för rattfylleri av normalgraden och smitning. Domen till trots får polismannen behålla sin anställning efter beslut från personalansvarsnämnden.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.