Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Praktisk handledning kring takeovers


Johanna Haddäng red@dagensjuridik.se

NASDAQ OMX Stockholms och Nordic Growth Market NGM:s regler om offentliga uppköpserbjudanden på aktiemarknaden, de så kallade takeover-reglerna, har genomgått en omfattande revidering och gäller i ny lydelse sedan den 1 oktober 2009.

– Genom modifieringarna i takeover-reglerna stängdes i praktiken dörren för att erbjuda högre vederlag för röststarka A-aktier än för B-aktierna i bolaget, berättar Göran Nyström, en av fyra författare till boken Takeover-reglerna.

I anslutning till att takeover-reglerna reviderades utfärdade Näringslivets Börskommitté utfärdade också nya, motsvarande regler för offentliga uppköpserbjudanden på First North, AktieTorget och Nordic MTF, de så kallade NBK-reglerna.

Göran Nyström utgjorde tillsammans med Rolf Skog och Robert Ohlsson den arbetsgrupp som på Näringslivets Börskommittés uppdrag svarade för revideringen av takeover-reglerna och framtagandet av NBK-reglerna. Erik Sjöman biträdde gruppen i dess arbete.

Tillsammans har de fyra nu skrivit boken Takeover-reglerna, En kommentar. 

– Det finns ingen annan kommentar av detta slag till den svenska takeoverregleringen, säger Göran Nyström själv.

– Boken kommenterar de nya reglerna men beaktar även de tidigare reglerna och praxis i anslutning till dessa. Dessutom kommenteras de takeover-regler som Näringslivets Börskommitté utfärdat och som sedan årsskiftet gäller på de mindre listorna First North, Aktietorget och Nordic MTF. Även de väsentligaste skillnaderna mellan regelverken presenteras.

Tanken är att Takeover-reglerna ska kunna användas både som handbok och som uppslagsbok.

– Boken vänder sig till budgivare och målbolag, finansiella och juridiska rådgivare, revisorer, myndigheter och andra som har anledning att vara insatta i takeoverfrågor, berättar Göran Nyström.

Takeover-reglerna är en praktisk handledning som ska underlätta för läsaren att orientera sig i regelverket kring takeovers och den omfattande praxis som finns på området.

– Vi har försökt att vara så tydliga och konkreta som möjligt i våra kommentarer till de olika reglerna så att boken kan vara till verklig nytta vid den praktiska tillämpningen av regelverket, säger Göran Nyström.

Takeover-reglerna utkommer preliminärt vecka 50.

Rolf Skog är direktör för Aktiemarknadsnämnden, Göran Nyström och Erik Sjöman är advokater och båda verksamma vid Vinge, medan Robert Ohlsson är verksam vid Nord&Co.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons