Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Polisen vill ha danska lagar – ska bekämpa ”kriminella som inte accepterar svensk lagstiftning”



Foto: Johan Nilsson/TT
Ladda ner handlingar

 

Malmös polisområdeschef Stefan Sintéus säger att den senaste tidens bilbränder inte handlar om social oro utan om ”motreaktioner från kriminella individer som inte accepterar svensk lagstiftning”. 

Nu väcker polisen frågan om att Sverige borde ta intryck av danska lagar mot den här typen av kriminalitet. 

I Danmark har man infört en ny och enligt Malmöpolisen effektiv lagstiftning som gör det möjligt för den danska polisen att arbeta med bland annat hemliga tvångsmedel på ett annat sätt. Dansk polis kan även förbjuda kriminella individer och gäng att vistas i vissa områden i staden.

– Den här typen av lagstiftning önskar jag att våra politiker tittar närmre på och arbetar för att vi i Sverige kan införa. Detta och annan lagstiftning som kan effektivisera polisens arbete, säger Stefan Sintéus.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons