Polisen kallades i slutet av mars till Värtahamnen i Stockholm mede anledning av en anmälan om våldtäkt ombord på Finlandsfärjan Silja Galaxy.
Alla män hölls kvar på färjan och fick gå igenom ett så kallat tullfilter med tonade rutor. Där fick målsäganden, utan att själv kunna ses, titta på männen som passerade förbi och peka ut de misstänkta.
De fyra män som sedan åtalades friades av Stockholms tingsrätt.
Polisens åtgärder gjorde att passagerarna försenades rejält och en av dem missade ett flyg med en och en halv timme. Han anmälde därför polisens agerandet till Justitieombudsmannen.
Polismyndighetens svar till JO är att man anser att agerandet var korrekt, rapporterat tidningen VLT som tagit del av skrivelsen.
Polisen hänvisar till att brottsrubriceringen var grov våldtäkt som kan ge som lägst fyra års fängelse.
Polisen anser att de hade rätt att hålla kvar de manliga pasagerarna för att hinna bilda sig en uppfattning om vad som hänt – framförallt för att en misstänkt gärningsman inte skulle hinna lämna platsen.
Sannolikheten att hitta gärningsmännen med hjälp av åtgärden var dessutom mycket stor, skriver polisen enligt VLT.