Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Polisen spärrade pass av misstag – men inget skadestånd för förstörd semester

Civilrätt
Publicerad: 2015-12-08 13:43
Under Manhattans broar i New York.

Polisen hade av misstag spärrat kvinnans pass vilket ledde till att hon stoppades från att resa på semester till USA med sin familj. Justitiekanslern har nu beslutat att hon ska få ersättning för bland annat den outnyttjade flygbiljetten - men inte för i förväg betalda hotellkostnader i USA och den förstörda semestern. 


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.