Gärningsmannen hade vapenlicens för fyra vapen, tre av de låg vid honom när polisen hittade honom död vid masskjutningen på Campus Risbergska i Örebro.
Elva personer dog i skjutningen, varav en var gärningsmannen, och ytterligare fem personer ådrog sig livshotande skador.
Under torsdagsförmiddagen håller polisen återigen en pressträff tillsammans med åklagarmyndigheten för att ge den senaste informationen efter masskjutningen på Campus Risbergska i Örebro.
– En bild har börjat växa fram om vad som hände den här dagen, säger polisområdeschef Lars Wirén.
12:33 kom larmet till ledningscentalen på tisdagen. 130 poliser arbetade med insatsen, och de möttes av döda människor, skadade människor och pågående skottlossning.
– Poliserna berättar om vad som skulle kunna beskrivas som ett inferno, säger polisområdeschef Lars Wirén.
Poliserna upplevde att skjutningen riktades mot dem när de klev in i skolan, Lars Wirén beskriver att gärningsmannen gått mot polis med ”ett gevärsliknande vapen”. Polisen ska inte ha bevarat elden mot gärningsmannen. En timme efter att larmet gått hittar polisen skytten död inne i lokalerna.
– Invid den avlidna gärningspersonen anträffas en stor mängd oanvänd ammunition, säger polisområdeschef Lars Wirén.
Gärningsmannen hade vapenlicens för fyra vapen, tre av de hade han vid sig när polisen hittade honom.

Det finns uppgifter att gärningsmannen ska ha haft kopplingar till skolan, att han kan ha gått på skolan tidigare. Utredningsledare Anna Bergqvist uppger vid pressträffen att polisen utreder mannens kopplingar till skolan.
Gällande motivet finns det ännu inget svar som utredningsledarna kan lämna ännu.
– Vi tycker att bilden börjar klarna, men vi kan inte ge några detaljsvar än, säger utredningsledaren Kristoffer Zickbauer.
Även åklagare Elisabeth Andersson var med på pressträffen.
– Det är i det normala att åklagare kopplas in. Det pågår en omfattande förundersökning nu och min roll är enbart att finnas tillgänglig för beslut. För att fatta snabba beslut så sitter jag nära utredningsarbetet, säger hon.
– Jag har från början iakttagit hur polisen arbetar effektivt med att få fram en robust utredning.
– Vad gäller utredningens bedrivande så har jag fullt förtroende för polisens arbete.
Det vet vi sedan innan
Vid lunchtid på tisdagen som polisen larmades om skottlossning vid en skola i Västhaga, Örebro. I flera timmar uppmanades allmänheten att hålla sig borta från området, alternativt låsa in sig.
Knappt en och en halv timme senare meddelade Polisen att fem personer skottskadats. Händelsen rubricerades då, sa polisen, som mordförsök, mordbrand och grovt vapenbrott.
Senare kom nya uppgifter först att ”ett tiotal personer” var döda och därefter att ytterligare en person dött. En av de avlidna är den misstänkte gärningsmannen – som polisen tror har agerat ensam.
Under onsdagen har namn och bild på gärningspersonen spridits i media, men polisen vill ännu inte gå ut med namn.
Polisen har även efterfrågat filmer och foton från händelsen.