Polisens har förbrukat 2,5 miljarder kronor mer i år jämfört med utfallet 2018 och hela det anslag som myndigheten tilldelas kommer att förbrukas.
– Visar att myndigheten befinner sig i en expansiv fas, säger Polisens ekonomidirektör Fredrik Modigh.
Förutom att göra av med hela det tilldelade anslaget kommer myndigheten dessutom förbruka en del av förra årets sparade kronor.
Polisen bedömer ett utgående överskott för helåret 2019 på 500 miljoner kronor, vilket förväntas nyttjas under nästa år.
Flera orsaker till överskott
Det bedömda överskottet förklaras enligt Polisen av att man inte genomfört vissa inköp fullt ut, haft lägre lokalhyror än väntat och att nyanställningar i vissa fall skett med viss eftersläpning.
– Enligt prognosen genomför myndigheten årets verksamhet enligt plan. Vi ligger också i nivå när det gäller totalt antal anställda. Den högre förbrukningen för året visar att myndigheten befinner sig i en expansiv fas, säger ekonomidirektör Fredrik Modigh.