Hoppa till innehåll
Nyheter

Polisen: Betydande risk att advokater utnyttjas



Pengar. Foto: Henrik Montgomery/TT Kod

Advokater och advokatbyråer löper betydande risk att uttnyttjas för penningtvätt, konstaterar polisen i sin nationella riskbedömningsrapport.
Risken för oberoende jurister bedöms samtidigt som hög.

I rapporten lyfts särskilt riskerna för att klientmedelskonton används i penningtvättsupplägg. Samtidigt konstateras att advokater lämnar mycket få misstankerapporter till Finanspolisen. Under åren 2020–2024 inkom endast en till två rapporter per år.

”Den påfallande låga rapporteringen till Finanspolisen står inte i paritet med den höga risk som exempelvis advokaters klientmedelskonton förknippas med i underrättelseflödet”, står det i rapporten.

Enligt rapporten kan den låga rapporteringen delvis förklaras av att det kan vara svårt för advokater att genomskåda syftet med en transaktion. Därtill är advokater i vissa situationer undantagna från rapporteringsplikten med hänsyn till oberoendeplikten, lojalitetsplikten och tystnadsplikten.

”Denna sårbarhet torde emellertid bli mindre påtaglig om förslaget att
Justitiekanslern ska kontrollera Advokatsamfundets tillsyn antas”
, står i rapporten.

Hög risk för oberoende jurister

Den sammantagna sektorrisken för oberoende jurister bedöms samtidigt som hög. Det rör sig både om oberoende jurister som utnyttjas utan vetskap men även jurister som aktivt bistår kriminella netäverk i penningtvättsupplägg.

”Underrättelser styrker att det finns stor efterfrågan från kriminella aktörer på juridisk kompetens och att penningtvätt möjliggörs av sektorn i betydligt större utsträckning än vad misstankerapporteringen till Finanspolisen antyder”.

Sektorn definieras i rapporten som ”yrkesmässig verksamhet som oberoende jurist, som inte är advokat eller har advokatbolag”.

Fyra branscher lyfts

Samtidigt är det branscherna bank- och finansieringsrörelse, betalningsinstitut, bokförings- och redovisningstjänster samt fastighetsmäklare som löper störst risk att uttnytjas.

– Kunskap om riskerna är grunden för effektiva åtgärder, säger Annie Frohm från Polismyndigheten, som är ordförande i Samordningsfunktionen i ett pressmeddelande.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons