Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Polis körde på flyende man med bil – frias av tingsrätten



Foto: Hasse Holmberg/TT
Ladda ner handlingar

I augusti 2015 beordrades en polispatrull till stadsdelen Gottsunda i Uppsala efter ett larm om att en motorcykel framfördes vårdslöst i området.

Den polisman som körde polisbilen fick syn på motorcykeln och kunde konstatera att det färdades tre personer på den. Han inledde ett så kallat efterföljande vilket ledde till att de båda passagerarna hoppade av motorcykeln i tur och ordning.

En av männen som hoppade av i farten blev påkörd av den efterföljande polisbilen och fick skador så att han fick vårdas på sjukhus i två dagar – och därefter gå på kryckor. Enligt mannen ska polisen ha skrikit ””det är rätt åt dig” sedan de stannat polisbilen. Mannen uppger också att han anser att polisen körde på honom avsiktligt.

Polismannen åtalades vid Uppsala tingsrätt för vållande till kroppsskada. Själv uppger han att han hållit det säkerhetsavstånd till motorcykeln som han har fått lära sig under utbildningen och har förnekat att han skulle ha kört för fort.

Polisen har uppgett att han vände om direkt efter påkörningen, men att mannen inte fanns kvar på platsen utan att han och han fick spåras med en hund eftersom han flydde från platsen.

Tingsrätten konstaterar nu att polisens uppgifter får stöd av vad hans kollega har uppgett. Dessutom finns det enligt tingsrätten tvivel om mannens trovärdighet och tillförlitlighet.

Tingsrätten slår fast att det inte inte är bevisat att polisen har kört för fort eller har hållit ett för kort avstånd till motorcykeln på ett sådant sätt att han av oaktsamhet har vållat mannens skador. Han frias därför.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons