Rikspolisstyrelsens personalansvarsnämnd avskedade våren 2010 en polis från hennes tillsvidareanställning vid Polismyndigheten i Västra Götaland. Nämnden hänvisade i sitt beslut till att kvinnan i lagakraftvunnen dom dömts för misshandel mot en frihetsberövad person och ansåg att kvinnan genom gärningen visat sig uppenbart olämplig som polis samt att hon grovt åsidosatt sina åligganden mot arbetsgivaren.
Svenska Polisförbundet, förbundet, väckte med anledning av avskedet talan i Arbetsdomstolen, AD, och yrkade att avskedandet skulle ogiltigförklaras och att staten skulle förpliktas utge lön. Semesterförmåner samt allmänt skadestånd till kvinnan. För det fallet att AD skulle finna att det inte funnits skäl för avskedande, men väl saklig grund för uppsägning, yrkades i andra hand ekonomiskt samt allmänt skadestånd.
Kvinnan hade i brottmålet friats i tingsrätten då domstolen funnit att hon handlat i nödvärn. Hovrätten ansåg dock inte att kvinnan, som uppgivit att hon efter verbal provokation från en frihetsberövad man tryckt ned denne på golvet med krosskada i pannan som följd, kunde undgå ansvar. AD konstaterar att det är oklart huruvida kvinnan avsiktligt dunkat mannens huvud i golvet, men finner att hon även om hon, så som hon själv uppgivit, endast haft ned mannen på golvet och tryckt hans huvud mot detta har gjort sig skyldig till misshandel.
AD konstaterar vidare att misshandeln i fråga varit ägnad att rubba det allmänna förtroendet för polismän och att det finns anledning att se mycket allvarligt på våldsanvändningen, som ägt rum inne på en polisstation och som riktat sig mot en person som omhändertagits. Domstolen anser heller inte att två tidigare händelser i tjänsten som enligt förbundet inverkat på kvinnans agerande vid misshandelstillfället, och som därför borde ses som förmildrande, kan tillmätas betydelse vid prövningen av avskedsfrågan.
Kvinnan får istället genom misshandeln anses ha grovt åsidosatt sina åligganden mot arbetsgivaren och avskedandet har således varit lagligen grundat. Förbundets talan ska därför avslås.