Polis åtalad för blåljussabotage – hindrade ambulansvårdare

En polis har åtalats för blåljussabotage och olaga hot sedan han uppträtt hotfullt mot ambulansvårdare och därmed förhindrat undersökningen av en medvetslös man på platsen. Den åtalade polisen, som var berusad vid tillfället, nekar till brott och säger att han agerade av rädsla för att den medvetslöse mannen skulle dö. Även om han skulle dömas för de åtalade brotten är det inte säkert att han blir av med jobbet, det framgår av ett färskt yttrande från Polisens personalansvarsnämnd.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.