Föräldrarna anför att det finns ett otal varumärken som används som förnamn, och förstår inte hur det skulle kunna vara olämpligt att heta Lego men inte Falcon, Pepsi, Ica eller Fanta. Kammarrätten i Stockholm anser inte att namnet kan anses väcka anstöt eller antas leda till obehag för bäraren. Att namnet kan förknippas med leksakstillverkaren Lego eller ord som legosoldat och legoknekt anses inte utgöra hinder för godkännande. Domstolen upphäver underinstansernas beslut och återförvisar målet till Skatteverket.
Pojke får heta Lego
Lediga jobb
Jurist med fokus på säkerhetsskydd
Region Stockholm
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Biträdande jurist IT-juridik – kommersiella avtal och IT-rätt
Sharp Cookie Advisors
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR