Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Personer med ADHD ska få söka till polisutbildningen



Foto: Daniella Backlund / SvD / TT

Den som har ADHD och andra neuropsykiatriska funktionsnedsättningar ska inte diskvalificeras från att komma in på polisutbildningen, det rapporterar Polistidningen.
Beslutet kommer efter att Diskrimineringsombudsmannen konstaterat att samma automatiska uteslutning från Försvarsmaktens sida utgör diskriminering.

I slutet av juni kunde Dagens Juridik rapportera att Försvarsmakten och Plikt- gör sig skyldiga till diskriminering när man per automatik utesluter den som uppger att den har diagnosticerats med ADHD eller autism från att prövas för militärtjänstgöring.
DO:s beslut fick sedan Försvarsmakten att ändra sina antagningskrav.

Nu står det klart att även Polismyndigheten, som haft samma krav, kommer att ändra sin kravställning på de sökande.
I en kommentar till Polistidningen säger Eva Årestad Radner på myndighetens HR-avdelning att ändringen är en direkt följd av DO:s beslut.

– DO har slagit fast att Försvarsmakten måste göra en individuell bedömning av de sökande. Och vi anser att även vi måste följa det ställningstagandet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons