Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Pensionsmyndigheten vill att grundskyddet i pensionen utreds



Foto: Christine Olsson/TT

Pensionsmyndigheten vill förenkla pensionssystemet och vill att en statlig utredning ska analysera grundskyddet.

Pensionsmyndigheten flaggar nu i en ny rapport (Alternativ för ett enklare grundskydd) för att förmånerna i grundskyddet i pensionssystemet är svåra för pensionärerna att förstå. Det kan leda till att pensionärer som har rätt till en del av förmånerna riskerar att få fel belopp eller inte få del av dem alls. Dessutom är målet för grundskyddet oklart.

Myndigheten menar även att en statlig utredning för att analysera grundskyddet bör tillsättas.

Grundskyddet garanterar en viss inkomst för dem som inte har tjänat in en tillräcklig egen inkomstgrundad pension. Pensionsmyndigheten menar att det finns problem med hur det nuvarande grundskyddet är upplagt.

− Syftet med de olika förmånerna är delvis oklara och delvis motstridiga. Pensionsmyndigheten ifrågasätter om reglerna idag är ändamålsenliga, säger Ole Settergren, analyschef på Pensionsmyndigheten.

Det finns fyra förmåner för grundskyddet inom det allmänna pensionssystemet:  garantipension, bostadstillägg, särskilt bostadstillägg och äldreförsörjningsstöd.

”De är svåra att förstå och har införts vid olika tillfällen med olika syften. Regelverken för att ansöka om rätt att få dem skiljer sig även åt”, skriver Pensionsmyndigheten.

Vidare skriver Pensionsmyndigheten att ”ytterligare en viktig aspekt är att det inkomstpensionstillägg som infördes 2021 är i konflikt med såväl grundskyddets som det inkomstgrundade pensionssystemets logik.

− Dagens grundskydd har ärvts och byggts på under många år. Som det nu är konstruerat ger det i närmast intrycket av ett lapptäcke. Det har inte heller gjorts någon samlad analys och bedömning av mål och hur de olika delarna samverkar. Om syftet med grundskyddet är att så effektivt som möjligt motverka ekonomisk utsatthet så är dagens grundskydd vare sig enkelt, träffsäkert eller ekonomiskt, säger Ole Settergren. 

− I rapporten ger vi exempel på ett alternativ som bättre skulle uppfylla ett sådant tänkt syfte. Rapporten analyserar också möjliga mindre förenklingar inom ramen för nuvarande regelsystem. Vi anser att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att analysera och föreslå tydliga mål och ändamålsenliga regler för att nå dessa mål, säger Ole Settergren. 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons