Mannen uppger att han varit politiskt aktiv i hemlandet och att han på grund av detta anklagats för mord och skadegörelse. Han ska också ha blivt utsatt för tortyr.
Enligt Migrationsverket är det många år sedan mannen lämnade Bangladesh. Den politiska aktivitet mannen uppger att han utövar är enligt verket inte längre aktuell. Den nuvarande i situationen i Bangladesh uppges inte ha någon bäring på mannens anförda asylskäl.
Migrationsdomstolen i Stockholm konstaterar att det gått närmare sju och ett halvt år sedan mannen lämnade Bangladesh. Domstolen anser det mot den bakgrunden inte sannolikt att han är eftersökt av myndigheterna där eller att det föreligger en verklig och förutsebar risk för att han ska utsättas för tortyr vid ett återvänande.
Då mannen inte är att anses om flykting eller skyddsbehövande i övrigt och några synnerligen ömmande omständigheter heller inte anses föreligga avslås överklagandet.