Företaget Sembo hyr ut semesterbostäder utomlands och förmedlar även resenärens färjebiljetter mellan Sverige, Tyskland och Danmark.
Sembo hävdar nu i Regeringsrätten att företagets produkter inte utgörs av paketresor varför Sembo inte ska behöva ställa säkerhet enligt resegarantilagen.
Regringsrätten går dock på kammarrättens linje och Sembo måste ställa säkerhet enligt resegarantilagen enligt ett beslut från Kammarkollegiet.
Enligt kammarrätten framstod nämligen resetjänsterna och inkvarteringstjänsterna som en enhet. Att kunden delvis själv kunde bestämma över resans utformning gjorde bara graden av organisation och planläggnings från Sembos sida lägre.
Vid en helhetsbedömning fann kammarrätten att de aktuella resorna sammantaget uppvisade väsentliga likheter med en paketresa.
Reseföretagets utformningen av sin katalog hade för avsikt att kunden skulle kunna kombinera resa med boende. Genom att låta en potentiell kund delvis själv bestämma över planerandet av sin resa blir engagemanget och utformningen av organisation och planläggning dock lägre från företagets sida än i vanligt fall.
Det är därför fråga om två skilda tjänster som en klient utformar själv från företagets utbud, och det är enligt kammarrätten vedertaget att sådana kombinationer förstås som en naturlig enhet.
Kammarrätten finner vid en helhetsbedömning att företagets tjänster förevisar väsentlig likhet med en paketresa.