Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Överränta anses som förtäckt utdelning i fåmansbolag


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

 

Skatteverket ansåg inte att tio procent var en marknadsmässig ränta och att den överstigande delen var att anse som förtäckt utdelning. Beslutet överklagades till förvaltningsrätten, som konstaterar att mannen inte gjort sannolikt att marknadsmässig ränta överstiger statslåneräntan plus tre procentenheter och att det som överstiger marknadsmässig ränta ska beskattas som förtäckt utdelning.

Under handläggningen inkom mannen med nya K10-blanketter, där beloppet gällande det som skulle beskattas i kapital överensstämde med SKV:s uträkning, men skillnad låg i hur mycket sparat utdelningsutrymme som skulle kunna utnyttjas för kommande beskattningsår.

Förvaltningsrätten finner efter egna uträkningar att beräkningen av den förtäckta utdelningen ska ske i enlighet med mannens inlämnade K10-blanketter.

Therese Åkerlund 

 

Foto: Jessica Gow/Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons