Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Otrevlig kvinna med hörselkåpor måste flytta – ”jag har bara tillrättavisat grannarna”

Civilrätt
Publicerad: 2015-07-28 08:35

Kvinnan och hyresvärden är överens om att hon brukar bära hörselkåpor i sin lägenhet. Enligt kvinnan beror det på att grannarnas barn väsnas, enligt värden på att hon spelar hög musik för att störa sina grannar. Hon hävdar själv att hon bara har tillrättavisat sina grannar men hovrätten konstaterar nu att hon har uppträtt så otrevligt och aggressivt att hon måste flytta.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.