Mannen, som hävdar att han dömts trots att han är oskyldig, begärde i hovrätten vittnesmål med en person som inte infann sig vid huvudförhandlingen i tingsrätten.
Mannen menar att hovrättens beslut att avslå hans begäran strider mot regeringsformen och rätten till rättvis rättegång.
Justitiekanslern, JK, finner dock att vad som framkommit i utredningen inte ger stöd för att det förekommit ett sådant fel eller försummelse vid hovrättens handläggning som grundar skadeståndsskyldighet för staten. Mannens begäran om ersättning avslås därmed.
red@dagensjuridik.se
”Oskyldigt dömd” får inte skadestånd för uteblivet vittnesmål
Lediga jobb
Biträdande jurist med särskild inriktning mot hyresrätt
Kilpatrick
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Advokat eller senior biträdande jurist, gärna med intresse för ekobrott
Ternert Wikerstål Advokater
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångNyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden