Regeringen har beslutat om en ny förordning om ordningsvakter.
Den innebär bland annat att ordningsvaktsutbildningen förlängs från 60 till minst 160 timmar.
Förra veckan röstade riksdagen igenom regeringens förslag om att ordningsvakter ska kunna användas på fler platser och inom större områden än i dag, att ordningsvakterna ska få fler befogenheter samt att en ny tillståndsprocess för att använda ordningsvakter ska införas.
Nu har regeringen beslutat om en ny förordning om ordningsvakter. Den innehåller bland annat bestämmelser som förlänger ordningsvaktsutbildningen, från dagens minst 60 timmar till minst 160 timmar.
– Det här är en efterlängtad reform som ger förutsättningar för en mer flexibel och utökad användning av ordningsvakter, något som efterfrågats av både kommuner och regioner. Samtidigt innebär det att ökade krav ställs på ordningsvakter att kunna utföra ingripanden på ett korrekt sätt. Regeringen har därför beslutat att avsevärt förlänga ordningsvaktsutbildningen, från dagens minst 60 timmar till minst 160 timmar, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.