Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Olämpligt ge fåtal banker ansvar för tillgången på kontanter” – Konkurrensverket avstyrker lagförslag



Foto: Fotograferna Holmberg/TT
Ladda ner handlingar

 

Konkurrensverket avstyrker Riksbankskommitténs lagförslag för att trygga tillgången till kontanter.

Enligt Konkurrensverket riskerar förslaget att hämma konkurrensen mellan banker, minska incitamenten till nya lösningar, öka konstanden för konsumenter och minska effektiviteten på marknaden.

Konkurrensverket ifrågasätter inte behovet av grundläggande kontant- och betaltjänster men efterfrågar en analys av möjligheten till distanstjänster och digitala alternativ till kontanter.

En utredning om tryggad tillgång till kontanter, betalningsalternativ, insättning m.m. bör enligt Konkurrensverket beröra redan existerande alernativ och lösningar som går att uppnå med redan existerande medel.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons