I en proposition föreslår regeringen ett förbättrat skydd för personer som är arbetslösa. Förslagen innebär att den sjukpenninggrundande inkomsten (SGI) för personer som deltar i arbetsmarknadspolitiska program ska kunna vara fortsatt skyddad – även om en person stängs av från aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning.
Den som deltar i ett arbetsmarknadspolitiskt program genom Arbetsförmedlingen har i regel rätt till aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning.
Det är Försäkringskassan som betalar ut ersättningen.
Den 1 mars 2015 börjar ett nytt åtgärdssystem att gälla inom aktivitetsstöd och utvecklingsersättning som innebär att en programdeltagare kan varnas eller stängas av från sådan ersättning.
Åtgärdssystemet motsvarar i huvudsak vad som redan gäller inom arbetslöshetsförsäkringen.
– Att stängas av från aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning kan få till följd att den arbetslöse förlorar sitt eventuella SGI-skydd, så kan vi inte ha det. Ett förlorat SGI-skydd kan bli en alltför långtgående och oproportionerlig konsekvens, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.
Motsvarande ska gälla för skydd av rätten till förmånerna sjukpenning i särskilda fall, rehabiliteringspenning i särskilda fall och boendetillägg.
– Genom förslaget förhindrar vi att SGI:n, rätten till sjukpenning i särskilda fall, rehabiliteringspenning i särskilda fall och boendetillägg går förlorat, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.
De nya bestämmelserna föreslås börja gälla den 1 april 2015
Foto: Tomas Oneborg / TT