Riksrevisionen ska granska regeringens styrning av de statliga bolagen mot deras hållbarhetsmål.
Enligt myndigheten inleds granskningen efter indikationer om att styrningen ännu inte lett till önskat resultat.
Enligt ett riksdagsbeslut ska de drygt fyrtio statliga bolagen drivas i syfte att skapa så bra långsiktig värdeutveckling som möjligt och, i förekommande fall, att särskilt beslutade samhällsuppdrag utförs väl.
Dessutom ska de statliga bolaget ”vara föredömliga när det gäller hållbart företagande” vilket, enligt regeringens definition, innebär det att bolagen ska balansera en ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbar utveckling. Regeringen pekar i dessa sammanhang särskilt på miljöhänsyn, arbetsvillkor, mänskliga rättigheter, bekämpning av korruption samt jämställdhet och mångfald.
Indikationer på att styrningen inte gett önskade resultat
Riksrevisionen har dock fått indikationer på att regeringens styrning av dessa bolag inte har lett till önskat resultat när det kommer till hållbarhetsaspekterna. Därför inleder man nu en granskning av styrningen.
– Det finns indikationer på att regeringens styrning inte har varit tillräcklig för att ambitionerna om hållbart statligt företagande ska kunna nås, säger riksrevisor Helena Lindberg.
I granskningen ska Riksrevisionen nu titta närmare på om regeringens styrning mot hållbart företagande i de statliga bolagen lett till att ambitionerna inom området har uppnåtts.