Hoppa till innehåll
Offentlig rätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Knutbyhandlingar med kopplingar till Marocko lämnas inte ut



Foto: Björn Larsson Ask/TT

En man som begärt ut en handling från Polismyndigheten relaterad till det så kallade Knutby-mordet år 2004 får avslag på sin begäran av både Polismyndigheten och Kammarrätten i Stockholm. Den aktuella handlingen inkom till Polismyndigheten från marockanska myndigheter med anledning av mordutredningen – och anses belagd med sekretess.

I en ansökan till Polismyndigheten begärde en man i maj 2019 att få ta del av en allmän handling relaterad till det så kallade Knutby-mordet år 2004. Den handlingen mannen ville ta del av var ett svar från marockanska myndigheter, gällande den man som ska ha skaffat fram det mordvapen som användes vid mordet och mordförsöket i Knutby.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Leila Nedaei Jurist och konsult

Sanktionssystemet för hälso‑ och sjukvårdspersonal – en översikt

Parallellt med att antalet tillsynsärenden mot legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal ligger på en hög nivå och anmälningar om behörighetsinskränkningar ökar, föreslås att Inspektionen för vård och omsorg, IVO, ska kunna fatta interimistiska beslut – i vissa fall med sänkta beviskrav. Vilka regler gäller nu, och har IVO förutsättningar för att hantera utökade befogenheter på ett rättssäkert sätt? Ebba Sverne Arvill och Leila Nedaei redogör för dagens sanktionssystem, och några aktuella frågor.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Kan antas störa Sveriges mellanfolkliga förbindelser

Polismyndigheten ansåg dock att handlingen var skyddad av sekretess enligt offentlighets- och sekretesslagen, OSL, eftersom den gällde en uppgift som rör Sveriges förbindelser med en annan stat och det kan antas att landet skadas om uppgiften röjs.

Även Kammarrätten i Stockholm avslår nu, efter överklagande, mannens begäran.

Kammarrätten är enig med Polismyndighetens bedömning och anser att utlämnande av den handling som mannen begärt kan antas störa Sveriges mellanfolkliga förbindelser, eller på annat sätt skada landet. (Blendow Lexnova)

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons