Arbetsförmedlingens mycket långa handläggningstider i omprövningsärenden har lett till en situation som är ”mycket allvarlig” och riskerar att skada förtroendet för myndigheten.
Det konstaterar Justitieombudsmannen som inspekterar myndighetens omprövningsenhet i Östersund.
Det var i slutet av förra året som JO riktade kritik mot Arbetsförmedlingen för myndighetens långsamma handläggning av ett ärende som rörde omprövning. Utredningen som JO genomfört visade, bland annat, att myndigheten hade problem med långa handläggningstider i denna typ av ärenden, men också att man vidtagit åtgärder för att lösa problemet.
Mot bakgrund av vad som framkommit i det avslutade ärendet beslutade JO att göra en inspektion av enheten för omprövning vid Arbetsförmedlingen i Östersund.
Nu, knappt två månader senare, kan Justitieombudsmannen konstatera att situationen är ”mycket allvarlig”.
”Mycket allvarlig situation”
I det färska beslutet konstaterar JO att närapå samtliga av de ärenden som granskats under inspektionen blivit liggande utan åtgärd i flera månader. Dessutom noterade JO att handläggningstiderna i de avslutade ärendena i vissa fall uppgick till sju månader, något som gör att myndigheten ”står långt ifrån det uppsatta målet” om att ett omprövningsärende ska avgöras inom fyra till sex veckor. Justitieombudsmannen beskriver situationen som ”mycket allvarlig”.
Enligt JO riskerar de nuvarande handläggningstiderna att skada förtroendet för myndigheten varför det är angeläget att man så snabbt som möjligt kommer till rätta med problemet. Därför krävs att myndighetens ledning verkligen prioriterar detta område.