Hoppa till innehåll
Offentlig rätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Brevvolymerna minskar kraftigt – portot höjs från årsskiftet



Foto Bertil Ericson / SCANPIX

Antalet skickade brev fortsätter att minska kraftigt. Därför har PostNord beslutat att höja portot på för brev upp till 50 gram med en krona, från 11 till 12 kronor.
Detta i syfte att kompensera för det intäktsbortfallet till följd av den ökade digitaliseringen.

Mellan juni 2019 och juni i år minskade brevvolymerna i Sverige med cirka 14 procent jämfört med samma period året innan.
Konsekvensen av de minskade brevvolymerna blir att PostNord tvingas att höja portot för att täcka det inkomstbortfall som följer av det minskade antalet brev som skickas.

Från och med årskiftet höjs därför portot på brev upp till 50 gram med en krona, från 11-12 kronor. PostNord understryker dock att Sverige, trots denna höjning, har det lägsta portot i Norden.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Carl Lebeck Jur. dr. i offentlig rätt

Återkallelse av verksamhetstillstånd på grund av olämplighet enligt SoL och LSS

I lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade och socialtjänstlagen har det införts krav på tillståndsprövning för enskilt bedriven verksamhet. Carl Lebeck behandlar frågor som rör olämplighet respektive proportionalitet som grund för återkallelse av tillstånd – med fokus på verksamheter inom olika typer av vård, utbildning och omsorg – utifrån aktuell rättspraxis.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen

– Fortsatt måttfulla portohöjningar bidrar till en robustare postservice vilket behövs med tanke att både den svenska geografin och postregleringen är bland de tuffaste i Norden. Även efter höjningen är portot i Sverige lägst i Norden, konstaterar Elisabeth Hansson, chef för PostNords brevaffär i ett pressmeddelande.   

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons